Kongremiz Gerçekleştirildi

İÜ Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Hacettepe Üniversitesi Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin ortak olarak düzenlediği 1. Engellilik Araştırmaları Kongresi, 24-25 Kasım 2016 tarihlerinde İÜ Kongre Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

1. Engellilik Araştırmaları Kongresi’nin açılışında konuşan kongre başkanlarından İÜ ENUYGAR Merkezi Müdürü Prof. Dr. Resa Aydın, Hacettepe Üniversitesi ile nasıl bir araya geldiklerini ve bu zamana kadar gerçekleştirdikleri çalışmaları anlattı. İstanbul Üniversitesi’nde “Engellilik Araştırmaları” yüksek lisans programının önümüzdeki yıl açılacağından bahseden Prof. Dr. Aydın,  aynı isimde bir ana bilim dalının açılımı için de izin beklendiklerini ifade ederek yüksek lisanstan sonra doktora yapma imkânı olabileceğini de kaydetti. Engelli araştırmaları alanında akademik bilgi eksikliğinin böyle etkinliklerle giderilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Aydın, konuşmasının sonunda kongreye destek veren Hacettepe Üniversitesi ekibine, kongreye ev sahipliği yapan İstanbul Üniversitesi’ne, çalışmalara sponsorluk desteği sağlayan belediyelerden İstanbul Büyükşehir, Kadıköy, Kağıthane ve Fatih Belediyelerine, üniversiteye akülü tekerlekli sandalye şarj ünitesi kazandırılmasını sağlayan President Otel ve sahiplerine, gönüllü öğrencilere ve kongrenin işaret dili tercümanlığı görevini üstlenen İbrahim Demirdöğen’e teşekkür etti.

“Gelecekte Yapılacak Çalışmalar İçin Umutluyum”

Kongrede konuşan Hacettepe Üniversitesi Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Tülin Düger, tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutlayarak başladığı konuşmasında engelliliğin nedenlerini aktardı. Merkezin yaptığı çalışmalardan da bahseden Prof. Dr. Düger, Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin kuruluş amacının yaşamda engellerle karşılaşan bireylerin bilgi ve becerilerini en etkin şekilde kullanarak eğitim ve öğretime, çalışma hayatına, sosyal yaşama ve kültürel alanlara eşit bir şekilde katılmalarına destek olacak toplumsal farkındalığı artırmaya yönelik bilimsel araştırmaları ve etkinlikleri gerçekleştirmek olduğunu ifade etti. Kongrenin engellilik alanında politika yapıcılar, uygulayıcılar, araştırmacılar, hak savunucuları ve gönüllüleri bir araya getirmeyi hedeflediğini belirten Prof. Dr. Tüger, engellilik konusunda gelecekte yapılacak çalışmalar için umutlu olduğunu söyledi.

Engellilik Araştırmalarında Öncüyüz

1. Engellilik Araştırmaları Kongresi’nin açılışında konuşan İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ise konuşmasına tüm öğretmenlerin ve İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyeleri’nin öğretmenler gününü kutlayarak başladı. Engellilik Araştırmaları Kongresi’nin ilkine ev sahipliği yaptıkları için mutluluk duyduğunu ifade eden Prof. Dr. Mahmut Ak, “Ülkemizde bu tür çalışmaların aslında çok daha önceden yapılması gerekirdi. Ancak ülkemizin iki büyük üniversitesinin ve kıymetli değerlerinin bunu bir program haline dönüştürmüş olması bizim geleceğe ümitle bakmamızı sağlıyor ve kendilerine bu güzel günü hazırladıkları için teşekkürlerimi iletmek istiyorum” dedi.

Engelli bireylerin sağlık, rehabilitasyon, eğitim, destek ve çevre alanlarında engeller ile karşılaştıklarını ve bu engelleri aşmak için özel gereksinimleri olduğunu ifade eden Prof. Dr. Mahmut Ak, “Engellilik durumu yaşam sürecinde hepimizin karşısına çıkabilecek bir deneyim. İçinde yaşadığımız toplum ve çevrede bizim özel ihtiyaçlarımıza uygun düzenlemeler yapılırsa, herhangi bir engel hissetmeden hayata dâhil olabiliriz. Son yıllarda ülkemizde engelli bireylerin yasal hakları ve yaşam koşullarının iyileştirilmesine yönelik ilerlemeler kaydedildi. Bu anlamda başta devletimiz olmak üzere devletimizin tüm kurumlarını yürekten kutluyoruz. İstanbul Üniversitesi olarak bu konuda da öncülüğümüzü sürdürüyoruz. Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezimiz, 14 yıldan beri uygulama ve faaliyet halinde. İstanbul Üniversitesi olarak öncelikle öğrencilerimizin ihtiyaçlarına yönelik çalışmalarımızı tamamladık. Beyazıt ve Avcılar kampüslerimizde öğrencilerimizin karşılaşacağı sorunlarla tek tek ilgilenebilecek öğrenci koordinatörlükleri bulunuyor. Üniversitemize başvuran engelli sayısı ise her yıl artıyor” şeklinde konuştu.

“Engelli Erişimine Uygun Binalar Tasarlıyoruz”

İstanbul Üniversitesi’nde toplam 368 engelli öğrencinin eğitim gördüğünü belirten Prof. Dr. Mahmut Ak, “Üniversitemizde senato tarafından kabul edilen ‘Özel Gereksinimli Öğrenciler İçin Fırsat Eşitliği Yönergesi’ ile bütün öğrencilerimizin eşit koşulda eğitim görmesi için azami gayreti sarf etmekteyiz. İstanbul Üniversitesi’ndeki bina ve kampüslerin mimari engellerden arındırılması için büyük bir çalışma yürütüyoruz. Üniversitemiz Yapı İşleri Daire Başkanlığı tarafından büyük bir bütçe kullanılıyor. Binalarımızdaki bütün eksiklikler tespit edilerek hızla engelsiz hale getirilmesi için çalışmalar sürdürülüyor. Yıkılıp yeniden yapılan fakülteler ve okul binaları yeni tekniklere ve yeni ihtiyaçlara göre tamamlanıyor” diye belirtti.

1. Engellilik Araştırmaları Kongresi’nde engellilik alanında çalışan birçok akademisyenin bir araya gelerek ülkemizdeki sorunların çözümünü tartışacağını ifade eden Prof. Dr. Mahmut Ak konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı: “Her şeyden önce toplumun engelli kişilere karşı önyargılı ve olumsuz yaklaşımlarını da değiştirmek gerekiyor. Kongrede engellilik sosyolojisi, sosyal hizmet, yaşlılık, evde bakım, özel eğitim, istihdam, teknoloji kullanımı, medya ve iletişim gibi birçok konu ele alınacak. Akademisyenler dışında çok sayıda kamu yöneticisi, yerel yönetim temsilcisi ve toplum temsilcileri bir araya gelecek. Bu toplantıdan sonra yapılacak çok merkezli çalışmaların gelecekti yenilikçi ve sürdürülebilir projeleri arttıracağına inanıyorum.”

Kongrenin birinci gününün sonunda engellilik alanında hak temelli çalışan engelli kişilerle bir network oluşturmak amacıyla “Engellilik Araştırmaları İletişim Ağı” toplantısı yapıldı.

1. Engellilik Araştırmaları Kongresi’nin ana teması öncül araştırmalar, iyi uygulamalar, disiplinler ve sektörler arası işbirliği oldu. Konferans ve panellerde engelliliğe hak temelli yaklaşım bağlamında ele alınan konular arasında sosyal politikalar, araştırma yöntemleri, sosyal güvenlik ve sağlık hakkı, teknoloji kullanımı, erişilebilirlik, özel eğitim, görme ve işitme engellilerde rehabilitasyon, yaşlılık ve evde bakım, turizm, medya ve iletişim yer aldı.

Özgün araştırma ve iyi uygulama örneklerinde Türkiye’nin farklı illerinden gönderilen üniversite, kamu/yerel yönetim ve sivil toplum kuruluşlarının paydaş olarak yaptığı çalışmalar sunuldu. Atölye çalışmalarında da bireylerin yaşam kalitesini arttıracak güncel bilgiler, örnekler ve uygulamalar paylaşıldı. Sesli betimleme, hippoterapi, evrensel tasarım, özel eğitimde görsel sanatlar eğitimi, eğitimde robotik kullanımı, engelsiz apple ve engelsiz android, yaşlılarda fiziksel aktivite konularında atölye çalışmaları yapıldı.

Haber: İnci Serpil KUTSAR

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü