İBB’DEN DÜNDEN BUGÜNE ENGELLİLİK ARAŞTIRMALARI KONFERANSI

17 Kasım Cumartesi
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, engelli hizmetlerini bilimsel bir yaklaşımla geliştirmek ve çağın gerektirdiği şekilde engellilikle ilgili hizmet çözümlerini ortaya koyabilmek amacıyla İstanbul Üniversitesi ile işbirliğinde Engellilik Araştırmaları Konferansı düzenledi.

“Dünden Bugüne Engellilik ve Engellilik Araştırmaları Konferansı” İstanbul Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezinde 15-16 Kasım tarihlerinde gerçekleştirildi. Konferansa İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Nihat Macit, İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Murat, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı AR-GE Daire Başkanı Tayyar Kuz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanı Dr. Muzaffer Saraç, İstanbul Üniversitesi Engelliler Araştırma ve Uygulama Müdürü Prof. Dr. Ayşe Resa Aydın ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürü Yeliz Yıldız Kökenek katıldı.

"İBB OLARAK 182 BİN 257 KAYITLI ENGELLİ BİREYE HİZMET ULAŞTIRIYORUZ " 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Nihat Macit, konferansta İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin engelli hizmetleri hakkında bilgiler vererek: “İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürlüğü (İSEM) 24 merkez ve 9 irtibat bürosu üzerinden 182 bin 257 kayıtlı engelli bireye hizmet ulaştırıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığı Engelliler Müdürlüğü(İSEM), 20 yılı aşan tecrübesi ile engellilikle ilgili öncü bir kurum olma noktasına ulaşmıştır.”

DÜNDEN BUGÜNE ENGELLİLİĞE DAİR HER ŞEY... 
“Dünden Bugüne Engellilik” temasıyla düzenlenen konferansta “Engellilik Tarihi”, “Tıptaki Gelişmeler”, “Asistif Teknolojiler”, “Özel Eğitim”, “Sanat ve Engellilik”, “Erişilebilirlik ve Evrensel Tasarım”, “Kamu Yönetimi ve Sosyal Politikalar”, “Sivil Toplum Hareketleri ve Aktivizm”, “Önyargılar ve Ayrımcılık”, “Engellilik ve Göç” konu başlıklarında oturumlar düzenlendi. Genel anlamıyla tarihsel süreç içinde engellilik, engelli bireyin toplumda yeri, engelli ve kültür, engelli ve sanat, engelli ve istihdam, engelliye sağlanan destekler ile zamana göre evrilen engelli hizmetlerinin her yönüyle masaya yatırılacağı konferansta engelliliğin tarihini ve sosyo-kültürel süreçlerini inceleyen araştırma ve bildiriler sunuldu.

KONFERANS SONUÇLARI YARINA IŞIK TUTACAK
“Dünden Bugüne Engellilik ve Engellilik Araştırmaları Konferansı”nda düzenlenen oturum, sunulan bildiri ve çalışmaların özetleri elektronik kitap olarak yayınlanacak. Çalışmaların kapsamına göre seçilen bazı bildirilerin tam metni ise konferans sonrasında yazılı olarak basılacak. Ayrıca sanatsal, sosyal, eğitsel ve ekonomik açıdan her yönüyle dünden bugüne engellilik kavramını irdeleyen ve derleyen “Engellilik Tarihi” adlı kitap da akademik bir kaynak olarak ziyaretçilere takdim edildi. Engelliliğe ilişkin düzenlenen her oturum sonuçları, bildiri ve sunularla birlikte basılı ve dijital olarak yayınlanarak geleceğe ışık tutacak.

OSMANLI ARŞİVLERİ’NDEN;  “25 ÖZEL BELGE”
Konferans kapsamında; 1500’lerden 1900’lü yılların başına kadar uzanan, engellilik konusundaki 10 bin adet Osmanlı Arşiv belgesinden en iyi 25 örnek belge de sergilendi.

15 ATÖLYE ÇALIŞMASI ENGELLİLİK HİZMETLERİNE IŞIK TUTTU 
Konferans süresince Hippoterapi Atölyesi, Dans Atölyesi, Turizm ve Beslenme Atölyesi, Spor Atölyesi, Engelsiz Seramik Atölyesi, ABA Terapi Atölyesi, Bağımsız Hareket Atölyesi, Trafikte Haklarım Atölyesi, Cinsel Eğitim Atölyesi, Resim Atölyesi, Medyada Algı Atölyesi, Kapsayıcı Eğitim Atölyesi, İşaret Dili Atölyesi, Ritm Atölyesi, Evrensel Tasarım Atölyesi çalışmaları akademisyen, sektör profesyonelleri ve öğrencilere rehber uygulamalar gösterdi. Kocaeli Üniversitesinden İstanbul Teknik Üniversitesine, Marmara Üniversitesinden İstanbul Üniversitesine Özel Üniversitelerden alan profesyonellerine değin 15 ayrı kategoride gerçekleştirilen atölye uygulamaları günümüzün en ileri eğitim, rehabilitasyon, sanat uygulamalarını, deneyimleme ve gözlemleme imkanı sundu.